Kaliforniya Solucanlarının Avantajları

Kırmızı Kaliforniya Solucanlarının Avantajları 

Toprağın derinliklerine az yayılan diğer  solucanların aksine, kırmızı solucanlar, bozunan vejetatif organik maddenin hemen altındaki topraktaki ilk inçlerde başarılı olurlar. Çürüyen yapraklar, otlar, odunlar ve hayvan gübresi hepsi kırmızı solucanların favorileridir.

 

Toprağın derinliklerine az karışan diğer yaygın solucanların aksine, kırmızı solucanlar, bozunan vejetatif organik maddenin hemen altındaki topraktaki ilk inçlerde başarılı olurlar. Çürüyen yapraklar, otlar, odunlar ve hayvan gübresi hepsi kırmızı solucanların favorileridir.

Kırmızı solucanlar oldukça küçüktür ve genellikle 5 inçten büyük olmazlar. Ancak onları hafife alma. Kırmızı solucanların her hafta ağırlıklarının yaklaşık 3 katı yediği tahmin edilmektedir.

Kırmızı solucanlar koloniler içinde yaşamak ister, genellikle bir gıda kaynağının etrafında kıvrımlı bir yığın halinde toplanırlar. Bu yakın teması korumak onları verimli çiftçiler ve solucan çiftliğinde yetiştirmek için ideal bir cins yapar. 24 “x 24” solucan kutusu, 1000’den fazla kırmızı solucanı kolayca barındırabilir.

Kirmizi solucanların bir diğer avantaji da, genis bir sıcaklık aralığına sahip olmalarıdır. Tipik olarak kırmızı solucanlar 18C – 27C arasındaki sıcaklıklarda gelişir. Sıcaklık düştüğünde solucanlar dondurucu havaya karşı korunmalıdır.

Benzer şekilde; Sıcaklıklar yükseldiğinde solucan çiftliğini serin tutun. Yataklarınız 85 derecenin üzerine çıkarsa, kırmızı solucanlar serin bölgeler için deponuzdan kaçmaya çalışacaktır. Bu yüzden onlara gölge sağlayın veya mümkünse bodruma taşıyın.

Kırmızı solucanlar üretken yetiştiricilerdir ve doğumdan 9 hafta sonra kırmızı solucanlar olgunlaşır. Bebek kırmızı solucanlar küçük limon şekilli kozadan çıkar. Böylece en genç kırmızı solucanlar bile yaklaşık 2 ½ ay içinde üreyip kendi kozasını üretirler. Her kozanın ortalama beş küçük kırmızı solucanı vardır. Dolayısıyla, 1 liraya aldığınız kırmızı Kaliforniya solucanı 4 ayda 2 lira olacaktır, 9 ayda 4 lira olacaktır. Ancak bunlar sadece temel kurallardır. Kırmızı solucanların çoğaltılmasında birçok faktör etkilidir. Seçtiğiniz yatak malzemesi, besin kaynakları, nem koşulları ve sıcaklığın hepsi kırmızı solucanların ne kadar çabuk veya yavaş üreyebileceğini etkiler.

Her solucan gibi kırmızı solucanlar cildinden oksijen teneffüs eder. Nefes almak için nemli, doymuş bir yatak malzemesi gerekir. Nemli bir çevre, aynı zamanda, yatak malzemeleri içindeki organik maddenin mikrobik yaşam formları ile parçalanmasını kolaylaştırır. Solucanlarda dişleri olmadığından, kırmızı solucanlar besleyen çürüyen yiyeceklerdir.

%d blogcu bunu beğendi: